• Bombardowanie

70 - ta ROCZNICA BOMBARDOWANIA CHMIELOWA

2 września tego roku minie 70 lat od chwili gdy w 1939 roku niemiecka Luftwaffe zbombardowała Chmielów - spokojną gospodarną wioskę leżącą po prawej stronie Wisły na skraju Puszczy Sandomierskiej. Pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia militarnego wieś, już w drugim dniu wojny stała się celem barbarzyńskiego bombardowania. Na przestrzeni ponad 800-letniej historii, ta królewska wieś doświadczona była wieloma najazdami, lecz ten był szczególnie okrutny, bo ludzie nim dotknięci do dziś leczą rany.

W wyniku bombardowania zginęło ok. 70 mieszkańców, kilkadziesiąt zostało inwalidami, zniszczono dorobek całych pokoleń, bezpowrotnie utracono dobra i pamiątki rodowe, którymi dziś można by się szczycić. Blisko połowa zabudowań wsi spłonęła. Do dziś nie oszacowano wszystkich strat, zarówno tych wymiernych, jak i tych których wyliczyć nie sposób. Wielu zostało okaleczonych psychicznie i skutki bombardowania odczuwa do  dziś. Wszyscy, którzy odeszli zostawili swoich najbliższych, a głównie dzieci sieroty, które do dzisiaj dźwigają swoją tragedię. Ta trauma pozostanie w nich na zawsze. Ten akt barbarzyństwa został już nazwany "małą Guernicą". Następstwem zniszczenia Chmielowa było tragiczne położenie materialne, co skutkowało głodem, chorobami i śmiercią.

Z inspiracji żyjących świadków tamtych tragicznych dni, powstała grupa ludzi, których celem jest zbudowanie pomnika obelisku w celu uczczenia tragedii wioski i jej mieszkańców. Powoli odchodzą świadkowie tamtych dni. Jest to więc ostatnia chwila, aby tym obeliskiem oddać cześć tym co zginęli, uczynić zadość woli tych co przeżyli i pozostawić trwały znak pamięci tym którzy przyjdą po nas. My, ich spadkobiercy jesteśmy Im to winni. Zwyczajnie ­po ludzku. Nie ma w Chmielowie rodziny, która bezpośrednio lub pośrednio nie została by dotknięta tą tragedią. Dlatego też sprawa uczczenia pamięci ofiar jest sprawą wszystkich chmielowian, zarówno tych miejscowych jak i mieszka­jących poza wsią.

Pragniemy, by spotkanie pokoleń w rocznicę bombardowania stało się symbolicznym przekazaniem pamięci ostatnich świadków tych wydarzeń, młodzieży Zespołu Szkół w Chmielowie, która będzie opiekować się obeliskiem.

STOWARZYSZENIE

SPOŁECZNO - OŚWIATOWE