• Droga do rejonowego certyfikatu.

        • Droga do rejonowego certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie

           

          Trochę historii

                      W Zespole Szkół w Chmielowie od wielu lat podejmuje się działania mające na celu wzmożenie bezpieczeństwa  uczniów w placówce, a także działania związanez  profilaktyką zdrowotną.

                      Społeczność szkolna tworzy oraz włącza się w różnorodne konkursy promujące zdrowie i  bezpieczeństwo  w każdej sytuacji życiowej. Należą do nich m.in. co roczny turniej wiedzy pożarniczej, do którego uczniów przygotowuje p. Marcin Macios, konkurs plastyczny Bezpieczne Dziecko oraz organizowany przez naszą szkołę  i pod patronatem Urzędu Gminy w Nowej Dębie, a także Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, turniej tenisa stołowego. Ta impreza sportowa kierowana jest nie tylko do uczniów, ale przede wszystkim do ich rodziców            i bliskich. Co rocznie wiosną mobilizuje się całe lokalne społeczeństwo Chmielowa. Celem tego przedsięwzięcia jest nie tylko promowanie tej dyscypliny sportowej, ale przede wszystkim propagowanie zdrowego, aktywnego spędzania czasu. W tym roku będzie to już 13-ty turniej i jak zwykle o dobrą organizację oraz atmosferę zadba      p. dyrektor Renata Rożek i nauczyciele wychowania fizycznego: p. Mariusz Koper, p. Andrzej Majdański.

                      Z inicjatywy p. Barbary Pasek zostały przeprowadzone  szkolne konkursy plastyczne Kalendarz jednego drzewa, Pejzaż wiosenny z myślą o naszej przyrodzie i dobroczynnego jej wpływu na nasze zdrowie.

          Wciela się w edukację różnorodne programy pro zdrowotne np. Trzymaj formę, którego wdrożeniem wcześniej zajął się p. Mariusz Koper,  a obecniep. Barbara Motyka; profilaktyczny, dotyczący higieny jamy ustnej (fluoryzacja).

                      Już trzynasty rok realizowany jest program „Uczymy się żyć zdrowo…” autorstwa  p. Urszuli Karwas. Obecnie zajęcia odbywają się w dwóch trzecich klasach. Głównym celem tego projektu była i jest profilaktyka unikania chorób oraz uczenie zdrowego stylu życia nie tylko dzieci ale i ich najbliższych oraz dbania  o środowisko w którym żyją.

                        Najwięcej wiadomości uczniowie zdobywają w klasie pierwszej np.: o higienie osobistej, o prawidłowym odżywianiu, o różnorodnych formach aktywności, o zapobieganiu chorobom. W klasie drugiej to przede wszystkim skupienie się na rozwoju psychicznym  i społecznym uczniów. A w klasie trzeciej dzieci poznają najważniejsze wiadomości  i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W realizowaniu programu systematycznie uczestniczy szkolna pielęgniarkap. Barbara Kubik.

          Na przełomie lutego i marca 2012 r. uczniowie naszej szkoły tworzyli m.in. pyszne sałatki w trakcie trwania „Tygodnia jabłkowego”i„Tygodnia  owoców egzotycznych”. Ta ostatnia inicjatywa była jednym z działań projektu Trzymaj formę. 

          W dniu 27 listopada 2012r. w naszej szkole odbyło się szkolenie dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach programu "Rodzina w sieci". Celem tego programu było omówienie zagrożeń płynących z Internetu oraz zasad, jakimi rodzice powinni się kierować, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo

          w sieci. W spotkaniu udział wzięli: pani dyrektor, nauczyciele oraz rodzice uczniów naszej szkoły.

          Dzięki dobrej współpracy z klubem sportowym Siarka Jezioro Tarnobrzeg, nasza szkoła już po raz czwarty brała udział w pokazowej lekcji w-fu zorganizowanej przez koszykarzy tarnobrzeskiego klubu.

          Były to nie tylko pokazowe lekcje wychowania fizycznego, ale także ważne zajęcia edukacyjne o tym jak powinno się odżywiać nie tylko zawodowo trenując oraz jak mądrze spędzać czas wolny od nauki.

          Powyższe działania , i nie tylko, przyczyniły się do podjęcia kroków, zmierzających uzyskanie certyfikatu rejonowego Szkoły Promującej Zdrowie.

          W dniu 28 stycznia 2013 r. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej podjęto uchałęo przystąpieniu do projektu Szkoła Promująca Zdrowie.

          Na podstawie przeprowadzonej diagnozy (ankieta do uczniów i rodziców, obserwacja, wywiad) środowiska szkolnego w lutym 2013 r. stwierdzono, że duża grupa dzieci dokonuje niewłaściwych wyborów odnośnie produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.  Są tacy uczniowie, którzy nie jedzą w domu śniadania oraz tacy, którzy w ogóle nie zabierają śniadania do szkoły. Uczniowie na drugie śniadanie przynoszą z domu słodycze, bądź zaopatrują się w nie w sklepiku szkolnym. Dzieci korzystające ze stołówki wyrzucają do kosza znaczną część otrzymanej porcji. W każdej klasie szkoły podstawowej są uczniowie, którzy odmawiają spożywania mleka w ramach akcji „Mleko w szkole”.

          Wyniki diagnozy zadecydowały o sformułowaniu zadania wokół którego należało podjąć działania. Zmiana nawyków żywieniowych uczniów, ich rodziców,a także naszych pracowników stała się tym zadaniem priorytetowym.

          Informację o planowanych zamierzeniach prozdrowotnych naszej szkoły zostały przekazane rodzicom  w czasie wrześniowych spotkań z wychowawcą.

          Rodzice pozytywnie zaopiniowali zadania, czego wyrazem były podpisane deklaracje jak również odpowiedzi udzielane w ankietach. Na czas spotkań listopadowych została przygotowana gazetka informacyjna na temat właściwych zasad odżywiania oraz ulotki promocyjne (materiały pozyskane z udziału w ogólnopolskiej akcji „Jem smacznie i zdrowo” WINIARY).

                      W szkole powołano dwóch koordynatorów działań prozdrowotnych: p. Urszulę Karwas – dla Szkoły Podstawowej oraz p. Barbarę Motyka – dla Gimnazjum.

          Wszyscy nauczyciele odbyli szkoleniową radę pedagogiczną (15.05.2013r.) w zakresie doskonalenia pracy Szkoły Promującej Zdrowie prowadzoną przez panią dr Barbarę Wolny.

          Przygotowanie i realizacja edukacji zdrowotnej

          w ramach Szkoły Promującej Zdrowie

          W klasie „0” od dwóch lat prowadzone są regularne pogadanki o znaczeniu owoców  i warzyw w diecie młodego człowieka. Uczniowie zobowiązani są do przynoszenia dostępnych w domu owoców i warzyw do szkoły. Owoce są przygotowywane tak , aby każdy uczeń mógł się poczęstować. Z warzyw przygotowywane są soki i sałatki.

          Podobnie dzieje się w klasie I i II. Ponadto  wychowawcy współpracują z panią pielęgniarką, która przeprowadza    z dziećmi pogadanki na tematy związanez higieną osobistą  oraz zdrowym odżywianiem.

                      Dla klas Szkoły Podstawowej od I-III, IV-VI oraz klasach gimnazjalnych I-III zaproponowano: w dniach     04–08.03.13. Tydzień zdrowych kanapek, a od 14–18.10.13. Tydzień marchewkowy.  Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz kreatywnością tworząc smaczne, zdrowe i piękne potrawy.

          Za każdym razem trwania takich tygodni uczniowie wykonywali również plakaty promujące warzywa i owoce.

          Wśród uczniów klas gimnazjalnych ogłoszono konkurs na logo szkoły. Członkowie Rady Pedagogicznej na drodze tajnego głosowania wybrali pracę Żeroma Kisiela, wówczas ucznia I klasy.

          Dzień 20 maja 2013 roku, był dniem, w którym uczniowie Szkoły Podstawowej skorzystali z badania stomatologicznego oraz instruktażu – Jak dbać o higienę jamy ustnej, przeprowadzonego prze lekarza dentystę  z miejscowej przychodni.

          W Dniu Wagarowicza (pierwszy dzień wiosny – 21.03.)  uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział         w warsztatach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy.

          Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Tarnobrzegu. Nauczyciele mają możliwość uczestniczenia  w szkoleniach, konferencjach i warsztatach organizowanych przez sanepid. Efektem tej współpracy są między innymi programy: „Trzymaj formę”  i „Znajdź właściwe rozwiązanie”, które wciąż realizujemy.

          Rezultatem tej współpracy jest także wspomniany wcześniej program „Uczymy się żyć zdrowo  i bezpiecznie”.

          W ramach tego projektu na scenie Wiejskiego Centrum Kultury w Chmielowie uczniowie, będąc w klasie pierwszej, wystawili  inscenizacje o wróbelku Elemelku: „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”, „Elemelek          i precelek”, natomiast  20 czerwca 2013 r. w szkole kl. IIa przedstawiła inscenizację dla rodziców „W krainie zdrowia”, a kl. IIb przygotowała piękną recytację wierszy. Po przedstawieniu odbył się rodzinny piknik.

          Bardzo nas cieszy kiedy ci najmłodsi w naszej szkole, 3 i 4- letnie dzieci uczęszczające do Zespołu Wychowania Przedszkolnego, włączają się w działania prozdrowotne.  Spożywanie owoców i picie soków owocowo-warzywnych weszło już do tradycji na zajęciach u maluchów.

          W sklepiku szkolnym w każdy czwartek nie można kupić chipsów, ale za to są suszone jabłka!

          W ramach ewaluacji dokonano kolejnej ankiety – „Mój styl życia i samopoczucie”. Ankieta została przeprowadzona wśród uczniów klasy trzeciej i piątej szkoły podstawowej oraz trzeciej gimnazjum.

          Różnice jakie pojawiają się wśród odpowiedzi uczniów 9, 11-letnich a 14-letnich są adekwatne do obserwowanych różnic nawet na skalę ogólnopolską.

          Nasi gimnazjaliści w bardzo małym procencie sięgają po papierosy i alkohol, są bardziej krytyczni wobec swoich rówieśników, mają wysokie oczekiwania wobec swoich rodziców dlatego nie zawsze czują się dobrze w tych środowiskach.

          Odpowiedzi uczniów szkoły podstawowej nie wzbudzają niepokoju. Jednak nadal należy dbać o właściwe nawyki żywieniowe, zachęcać  do aktywności pozaszkolnej (orkiestra, mażoretki, schola, SKS, kółko szachowe, karate, LZS, korzystanie z pływalni). Udział w takich zajęciach poprawia nie tylko zdrowie fizyczne ale również psychiczne – podnosi samoocenę.

          Należy ustawicznie uświadamiać, przypominać uczniom gimnazjalnym o zagrożeniach dla zdrowia jakie wyrządza alkohol i nikotyna oraz niewłaściwa dieta.  Należy również organizować zajęcia z pedagogiem (i/lub psychologiem), które uzmysłowiać będą wysoką wartość każdej osoby.

           

          Nadanie rejonowego certyfikatu  „Szkoła Promująca Zdrowie”

           

          W dniu 13.03.2014r. p. dyrektor Renata Rożek , p. Barbara Motyka i p. Urszula Karwas, uczestniczyły w XIV Rejonowej Konferencji z promocji zdrowia nt. Uczeńz nadwagą i otyłością w szkole promującej zdrowie, połączoną z Uroczystym Rozdaniem Rejonowych Certyfikatów Szkoły Promującej Zdrowie. Towarzyszyły im uczennice klasy V – Wiktoria Samojeden, Emilia Tomczyk i Natalia Gurdak.

          Konferencję otworzył p. Aleksander Wroński - wicedyrektor ds. Oddziału  w Tarnobrzegu, a nad całym przebiegiem uroczystości czuwała p. dr Barbara Wolny, pracownik naukowy WZNoS KUL w Stalowej Woli, Rejonowy Koordynator Sieci SzPZ.

                      Uczestnicy konferencji wysłuchali bardzo ciekawych wykładów: Wsparcie dziecka  z nadwagą i otyłością    w szkole dr Barbara Wolny, Badminton drogą do sprawności fizycznej i zdrowia – p. Dariusza Stańko, Prezesa Podkarpackiego Związku Badmintona, Wsparcie dla działań wychowawczych i prozdrowotnych poprzez wprowadzenie do szkół zdrowej żywności  - mgr Marioli Kiełboń, Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty         w Rzeszowie, Wojewódzkiego Koordynatora Sieci SzPZ.

                      Najbardziej emocjonującym punktem konferencji było dla nas pokazanie prezentacji naszych działań pro zdrowotnych. Wśród kilku placówek ubiegających się o certyfikat rejonowy SzPZ, nasza szkoła wypadła równie dobrze i mogła pochwalić się wieloma interesującymi przedsięwzięciami.

                      Spokój i opanowanie uczennic Emilki i Wiktorii , płynne, wyraziste wypowiedzi oraz doskonała umiejętność obsługiwania laptopa wzbudziły uznanie wśród obecnych. Natalka dzielnie prezentowała naszą szkolną kronikę, bogatą w kolorowe zdjęcia i opisy działań pro zdrowotnych.

                      Było nam bardzo miło, kiedy p. dyrektor R. Rożek odbierała w imieniu nas wszystkich, certyfikat  Szkoły Promującej Zdrowie. Gratulacje od organizatorów konferencji odebrały również uczennice i panie koordynatorki Zespołu Szkół w Chmielowie.

                      Uzyskanie certyfikatu było uwieńczeniem niełatwej pracy naszych nauczycieli, uczniów ale także rodziców. Pozostało nam teraz utrwalać to, czego nauczyliśmy się, poszukiwać nowych pomysłów, aby zdobywać nowe umiejętności  i wiadomości, dzięki czemu staniemy się zdrowsi, szczęśliwsi.

                      A przy okazji będzie to droga do wojewódzkiego certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie !           

          Przygotowały:

          Urszula Karwas i Barbara Motyka

           

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
    • Kontakty

      • 15 846 15 68
      • ul. Kolejowa 6 39-442 Chmielów Poland
      • https://pl-pl.facebook.com/pages/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-w-Chmielowie/524699997600307
      • Szkoła Podstawowa im. Fabiana Dury w Chmielowie
  • Galeria zdjęć

      brak danych