Szkoła współpracy, uczniowie i rodzice kapitałem społecznym

nowoczesnej szkoły w Chmielowie

W roku szkolnym 2013/2014 przystąpiliśmy do realizacji projektu „Szkoła Współpracy”, którego celem jest uaktywnienie i integracja całego środowiska szkolnego. Projekt obejmuje cykl szkoleń i warsztatów dla uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Fabiana Dury w Chmielowie oraz realizację wspólnie wypracowanych zadań. W ubiegłym roku szkolnym dzięki ogromnej pomocy i zaangażowaniu rodziców i nauczycieli zrealizowano i przeprowadzono warsztaty plastyczne poświęcone wykonaniu ozdób świątecznych i palm wielkanocnych oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem kiermasze wykonanych prac. Zwieńczeniem pracy był piknik „Szkolna Familiada”, który odbył się 1 czerwca 2013r. na terenie naszego szkolnego podwórka. Wzięło w nim udział wiele osób, nie tylko uczniów Zespołu Szkół, ale także ich rodziców, dziadków i zaproszonych gości. Wszyscy bawiliśmy się świetnie, oglądając piękne występy i pokazy artystyczne dzieci i młodzieży, posilając się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem (pyszne ciasto, kiełbasa z grilla). W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 kontynuujemy podjęte działania i podejmujemy wiele innych akcji. Na początku października 2014r. przedstawiciele wszystkich klas  (zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum) wraz z rodzicami i wychowawcami zasadzili przed szkołą piękne różane krzewy. Jest to początek tworzenia szkolnego ogrodu kwiatowego, który ma nawiązywać do tradycji uprawy kwiatów zapoczątkowanej przez Patrona naszej szkoły Fabiana Durę. Uczniowie klasy I gimnazjum przy ogromnym wsparciu rodziców i zaangażowaniu nauczycieli uporządkowali i oczyścili groby żołnierzy na cmentarzu „Na Górach”. Historię tego miejsca oraz historię naszej miejscowości gimnazjaliści mogli dokładnie poznać w czasie spotkania z P. Jerzym Sudołem, P. Stanisławem Mitykiem, P. Stanisławem Skiminą i P. Józefem Godkiem, które odbyło się w szkole w dniu 21 października 2014r. Zarówno spotkanie jak i prace na cmentarzu utrwalili na taśmie filmowej nasi koledzy z klasy III gimnazjum. Film stanowić będzie nie tylko dokument naszej wspólnej pracy, ale będzie też pamiątką tego, co razem zrobiliśmy. Mamy nadzieję, że zrealizujemy jeszcze wiele wspólnych działań, zintegrujemy całą społeczność szkolną i Zespół Szkół w Chmielowie będzie prawdziwą SZKOŁĄ WSPÓŁPRACY.

Elżbieta Ordon

nauczyciel Zespołu Szkół w Chmielowie