• Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy 2009/2010

Zajęcia teatralne, wymyślanie postaci bajkowych czy zajęcia plastyczne - to tylko część nowych doświadczeń, jakie mają za sobą pierwszaki z Zespołu Szkół

w Chmielowie (powiat tarnobrzeski). W szkole tej wdrażany jest bowiem projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, współfinansowany

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zamiarem projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów, ich wielu inteligencji poprzez praktyczne działania pod kierunkiem nauczyciela.

Do realizacji autorskich programów wykorzystywane są specjalnie dobrane pomoce dydaktyczne, a same zajęcia dostosowywane są do indywidualnych zdolności danych uczniów.

W Chmielowie programy edukacyjne opracowały nauczycielki Urszula Karwas i Barbara Pasek.

- W opracowanym przeze mnie programie konstrukcję zajęć z uczniami pierwszych klas szkoły podstawowej tworzyły zagadnienia teatralne - wyjaśnia Urszula Karwas. - W programie opracowanym przez koleżankę podnoszona była tematyka bajek i baśni oraz odniesienie świata fantazji do rzeczywistości.
          Na potrzeby projektu zostały stworzone odpowiednie warunki - dostosowano sale lekcyjne przez specjalne rozmieszczenie pomocy edukacyjnych.

- Te zajęcia otworzyły uczniom wrota do wyzwolenia swoich energii, wyobraźni, inicjatywy, burzy pomysłów. Każde zajęcia miały inny temat, ale zawsze dzieci rysowały, budowały, segregowały, muzykowały, wymyślały postaci bajkowe, tworzyły scenki dramowe - wylicza Barbara Pasek. - To zajęcia ponadobowiązkowe, dlatego nie było przymusu siedzenia w ławkach.

To, czego pierwszoklasiści nauczyli się w czasie zajęć, mieli okazję zobaczyć ich rodzice, uczniowie a także mieszkańcy Chmielowa. Z pomocą nauczycielek uczniowie

zaprezentowali Jasełka oraz inscenizację „Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem”.