• Szkoła Promująca Zdrowie

• JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE!

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie  to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej. Wspiera również rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez cale życie.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem Szkoły Promującej Zdrowie jest

zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.

Aby to osiągnąć należy:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby,

w rodzinie i w społeczności lokalnej

• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,

• umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,

• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,

• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,

• wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia
             oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,

• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W jej tworzeniu uczestniczą uczniowie, nauczyciele, rodzice, inni pracownicy  szkoły oraz osoby ze społeczności lokalnej.

Jakie są standardy Szkoły Promującej Zdrowie?

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowie oraz skuteczności i długofalowościtych działań.
          2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
          3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności tych działań w tym zakresie.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Co jest potrzebne do tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie?

1. Poznanie i zrozumienie koncepcji szkoły promującej zdrowie.
          2. Uczestnictwo i zaangażowanie całej społeczności szkolnej.
          3. Działalność szkolnych koordynatorów ds. promocji zdrowia i zespołu promocji zdrowia.
          4. Planowanie działań i ich ewaluacja.
          5. Dążenie do powiązania działań w zakresie promocji zdrowia z podstawowymi celami i zadaniami szkoły.
          6. Współpraca ze społecznością lokalną i innymi szkołami.

Jak pracujemy?

W każdym roku starannie opracowujemy harmonogram pracy w ramach szkoły promującej zdrowie. Staramy się, aby działania wybrane do realizacji były atrakcyjne, ciekawe dla uczniów. Do prac nad realizacją zadań włączamy uczniów, rodziców, nauczycieli, pielęgniarkę

i wszystkich chętnych.

Szkolni koordynatorzy  ds. promocji zdrowia:

Barbara Motyka – kl. IV –VII oraz II, III gim.

Barbara Pasek -  ZWP, kl. O – III.

Skład szkolnego zespołu  ds. promocji zdrowia:

dyrektor Renata Rożek, Barbara Motyka, Barbara Pasek, pielęgniarka p. Barbara Kubik, Mariusz Koper, Andrzej Majdański, Katarzyna Serafin, Joanna Garboś, Andrzej Majkut, pedagog szkolny Agnieszka Podwysocka.