• Warsztaty - haft lasowiacki

          • Dzisiaj, wraz z paniami Cyganiankami z Koła Gospodyń Wiejskich uczyliśmy się haftu lasowickiego. To kolejne spotkanie przybliżyło nam jego tajniki. Mimo niesprzyjającej aury za oknem- nam - z paniami pracowało się miło i przyjaźnie. Na początku warsztatów dzieci nauczyły się wykonywać koszyczki z pudełka po zapałkach oraz bibuły. Doskonale poradziły sobie z ozdobami na choinkę, samodzielnie, ale pod okiem naszych specjalistek stworzyły indywidualne ozdoby. Panie opowiedziały nam o hafciarstwie. Haft lasowiacki to charakterystyczne zdobienie i element kultury ludowej. Owe hafty były jednobarwne, np. czerwony haft ozdabiał stroje panienek i młodych mężatek, stroje kobiet dojrzałych zdobił haft czarny i brązowy. Lasowiackie serce, które dziś dzieci wyszywały oznaczało miłość i wierność. Uczniowie naszej szkoły z entuzjazmem wysłuchali opowieści jednej z pań, która zademonstrowała w jaki sposób powstaje lniana tkanina, która potem służy do wyszywania. Byliśmy mile zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że jedna z pań Cyganianek chodziła do naszej szkoły i była uczennicą naszego patrona – Fabiana Dury. Opowiedziała nam o zajęciach, na których szyła, a Fabian Dura wówczas grał na pianinie. Z sympatią słuchaliśmy tych wspomnień. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wspaniałym paniom Cyganiankom i zapraszamy na trzecie zajęcia, tym razem kulinarne. Będziemy piekli ciasteczka amoniakowe. Zapraszamy 05.12. 2023 na godzinę 14:00.

            p.Magdalena Radzimowska

          • Ekoprogram ,,Ocalimy Świat'' w klasie IV

          • Klasa IV zrealizowała pierwsze zajęcia ekoprogramu ,,Ocalimy Świat''.

            W ramach tych zajęć uczniowie wysłuchali opowiadania „Tajemniczy ogród” autorstwa Katarzyny Magier na którego podstawie przeprowadzono pogadankę na temat szacunku, życzliwości, jak i proekologicznych postaw. Następnie dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością, wykonując w formie makiet swoje „tajemnicze - dzikie ogrody”.

            p. Agnieszka Koper

          • 25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata. Miś jest towarzyszem dzieci oraz dorosłych, to właśnie jemu powierzamy od lat nasze sekrety i tajemnice.

          • Konkurs Recytatorski „Jesień w poezji”

          • W dniu 24 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Jesień w poezji”,   w którym wzięło udział 13 uczniów z klas 0 – 8. Na rozpoczęcie dzieci z oddziału „0” zaprezentowały na scenie umiejętności wokalne i zaśpiewały dwie piosenki o jesieni. Uczestnicy konkursu deklamowali wybrane przez siebie wiersze. Występy oceniało Jury w składzie: p. Irena Nalepa, p. Magdalena Radzimowska i p. Ewelina Tomczyk.

            p.Iwona Chibowska

          • 24 listopada - Światowy Dzień Buraka

          • Burak - niepozorny i mało doceniany, jest jednym z najzdrowszych warzyw jakie możemy dodawać do naszego jadłospisu. Jego najbardziej znaną zaletą jest zawartość żelaza, dlatego zalecany jest dla osób borykających się z anemią. Warzywo to jest szczególnie zalecane jesienią i zimą, ze względu na swoje właściwości odżywcze

            Uczniowie klas młodszych obchodzili dzisiaj Śwatowy Dzień Buraka. W związku z tym założyli ubrania w kolorze czerwonym i bordowym oraz degustowali przygotowane przez rodziców przysmaki, gdzie głównym składnikiem był właśnie burak. Na zajęciach z wychowawcą odbywały się pogadanki o właściwościach zdrowotnych tego warzywa.

          • Warsztaty z Bibułkarstwa - 21.11.2023

          • "Nasze rodzime - nasze lasowiackie" to cykl warsztatów, które są realizowane między innymi w naszej szkole. We wtorek, dzięki uprzejmości pań Cyganianek z Koła Gospodyń Wiejskich odbyły się pierwsze, bardzo ciekawe i inspirujące warsztaty z bibułkarstwa. To dopiero początek naszej wspólnej przygody z paniami i kulturą lasowiacką, bowiem już za tydzień kolejne spotkanie, kolejne warsztaty. Tym razem, wspólnie będziemy uczyli się haftu lasowiackiego. Już dziś zapraszamy całą naszą społeczność szkolną. Natomiast w połowie grudnia spotkamy się na warsztatach kulinarnych. Będziemy piekli amoniakowe ciasteczka. Celem warsztatów jest kultywowanie tradycji lasowiackiej, folklorystycznego dziedzictwa, jak również ocalenie od zapomnienia spuścizny minionych pokoleń. Podczas dzisiejszego spotkania panie Cyganianki zademonstrowały technikę robienia kwiatów z bibuły. Opowiedziały dzieciom czym kiedyś było bibułkarstwo, podreśliły jego wagę. Kiedyś kobiety same dekorowały domy, choinki, miejsca kultu właśnie kwiatami z bibuły. Pani Halina Ordon przekazała naszym uczniom, że dzięki tej sztuce, mamy robiły dla swych pociech zabawki oraz ozdoby świąteczne. Dzieci dowiedziały się także, że bibułę pokrywano rozpuszczonym woskiem, aby zwiększyć jej trwałość. Pozwalało to zachować ich żywe kolory i finezyjne kształty, o które zabiegały ówczesne gospodynie. Nasi uczniowie z zaangażowaniem wykonywali krok po kroku piękne kwiaty z bibuły oraz ozdabiały wcześniej przygotowane przez Cyganianki anioły, które po zajęciach zabrały do domu. Dużym zainteresowaniem, szczególnie u najmłodszych uczniów cieszyło się zawijanie orzechów w sreberka i wiązanie na nich kokardek.

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Cyganianki za poświęcony nam czas. Do zobaczenia za tydzień.

            p.Magdalena Radzimowska

    • Kontakty

      • 15 846 15 68
      • ul. Kolejowa 6 39-442 Chmielów Poland
      • https://pl-pl.facebook.com/pages/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-w-Chmielowie/524699997600307
      • Szkoła Podstawowa im. Fabiana Dury w Chmielowie
  • Galeria zdjęć

      brak danych