• Odbiór elektrośmieci

• W poniedziałek dobiegła końca zbiórka elektrośmieci w ramach akcji ,,Wszystkie Dzieci Zbierają Elektrośmieci". Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.

• Próbny Egzamin Ósmoklasisty

W dniach 5,6,7 grudnia 2023 (tj. wtorek, środa, czwartek), klasa VIII przystąpi do Próbnego Egzaminu

Ósmoklasisty z Operonem. Harmonogram dnia dla uczniów klasy VIII przedstawia się następująco:

Początkowe lekcje (tj. 7:30 i 8:25) zostają odwołane.

• 8:45 - zbiórka na parterze
            • 9:00 - rozpoczęcie pracy z arkuszem

Po zakończonym egzaminie próbnym klasa VIII kontynuuje lekcje zgodnie z planem na dany dzień.

W tych dniach piszących egzamin próbny obowiązuje strój galowy. Przypominamy także o zabraniu ze sobą

odpowiednich przyborów:

- długopis niezmazywalny z czarnym tuszem

- linijka (dotyczy matematyki)

Uczniowie mogą mieć przy sobie małą butelkę wody.

Życzymy powodzenia!

• Warsztaty - haft lasowiacki

• Dzisiaj, wraz z paniami Cyganiankami z Koła Gospodyń Wiejskich uczyliśmy się haftu lasowickiego. To kolejne spotkanie przybliżyło nam jego tajniki. Mimo niesprzyjającej aury za oknem- nam - z paniami pracowało się miło i przyjaźnie. Na początku warsztatów dzieci nauczyły się wykonywać koszyczki z pudełka po zapałkach oraz bibuły. Doskonale poradziły sobie z ozdobami na choinkę, samodzielnie, ale pod okiem naszych specjalistek stworzyły indywidualne ozdoby. Panie opowiedziały nam o hafciarstwie. Haft lasowiacki to charakterystyczne zdobienie i element kultury ludowej. Owe hafty były jednobarwne, np. czerwony haft ozdabiał stroje panienek i młodych mężatek, stroje kobiet dojrzałych zdobił haft czarny i brązowy. Lasowiackie serce, które dziś dzieci wyszywały oznaczało miłość i wierność. Uczniowie naszej szkoły z entuzjazmem wysłuchali opowieści jednej z pań, która zademonstrowała w jaki sposób powstaje lniana tkanina, która potem służy do wyszywania. Byliśmy mile zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że jedna z pań Cyganianek chodziła do naszej szkoły i była uczennicą naszego patrona – Fabiana Dury. Opowiedziała nam o zajęciach, na których szyła, a Fabian Dura wówczas grał na pianinie. Z sympatią słuchaliśmy tych wspomnień. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wspaniałym paniom Cyganiankom i zapraszamy na trzecie zajęcia, tym razem kulinarne. Będziemy piekli ciasteczka amoniakowe. Zapraszamy 05.12. 2023 na godzinę 14:00.

p.Magdalena Radzimowska

• Ekoprogram ,,Ocalimy Świat'' w klasie IV

• Klasa IV zrealizowała pierwsze zajęcia ekoprogramu ,,Ocalimy Świat''.

W ramach tych zajęć uczniowie wysłuchali opowiadania „Tajemniczy ogród” autorstwa Katarzyny Magier na którego podstawie przeprowadzono pogadankę na temat szacunku, życzliwości, jak i proekologicznych postaw. Następnie dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością, wykonując w formie makiet swoje „tajemnicze - dzikie ogrody”.

p. Agnieszka Koper

• 25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

• Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata. Miś jest towarzyszem dzieci oraz dorosłych, to właśnie jemu powierzamy od lat nasze sekrety i tajemnice.

• Konkurs Recytatorski „Jesień w poezji”

• W dniu 24 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Jesień w poezji”,   w którym wzięło udział 13 uczniów z klas 0 – 8. Na rozpoczęcie dzieci z oddziału „0” zaprezentowały na scenie umiejętności wokalne i zaśpiewały dwie piosenki o jesieni. Uczestnicy konkursu deklamowali wybrane przez siebie wiersze. Występy oceniało Jury w składzie: p. Irena Nalepa, p. Magdalena Radzimowska i p. Ewelina Tomczyk.

p.Iwona Chibowska

• 24 listopada - Światowy Dzień Buraka

• Burak - niepozorny i mało doceniany, jest jednym z najzdrowszych warzyw jakie możemy dodawać do naszego jadłospisu. Jego najbardziej znaną zaletą jest zawartość żelaza, dlatego zalecany jest dla osób borykających się z anemią. Warzywo to jest szczególnie zalecane jesienią i zimą, ze względu na swoje właściwości odżywcze

Uczniowie klas młodszych obchodzili dzisiaj Śwatowy Dzień Buraka. W związku z tym założyli ubrania w kolorze czerwonym i bordowym oraz degustowali przygotowane przez rodziców przysmaki, gdzie głównym składnikiem był właśnie burak. Na zajęciach z wychowawcą odbywały się pogadanki o właściwościach zdrowotnych tego warzywa.