• Raport z działań przygotowawczych.

          • Raport z działań przygotowawczych

          • Raport z działań podjętych w okresie przygotowawczym.

            Na podstawie przeprowadzonej diagnozy (ankieta do uczniów i rodziców, obserwacja, wywiad) środowiska szkolnego w lutym 2013r. stwierdzono, że duża grupa dzieci dokonuje niewłaściwych wyborów odnośnie produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.  Są tacy uczniowie, którzy nie jedzą w domu śniadania oraz tacy, którzy w ogóle nie zabierają śniadania do szkoły. Uczniowie na drugie śniadanie przynoszą z domu słodycze, bądź zaopatrują się w nie w sklepiku szkolnym. Dzieci korzystające ze stołówki wyrzucają do kosza znaczną część otrzymanej porcji. W każdej klasie szkoły podstawowej są uczniowie którzy odmawiają spożywania mleka w ramach akcji „Mleko w szkole”.

            Zadaniem priorytetowym naszej szkoły została zmiana nawyków żywieniowych całej społeczności.

            Informację o planowanych działaniach prozdrowotnych naszej szkoły zostały przekazane rodzicom w czasie wrześniowych spotkań z wychowawcą. Rodzice pozytywnie zaopiniowali zadania, czego wyrazem są podpisane deklaracje jak również odpowiedzi udzielane w ankietach. Na czas spotkań listopadowych została przygotowana gazetka informacyjna na temat właściwych zasad odżywiania oraz ulotki promocyjne (materiały pozyskane z udziału  w ogólnopolskiej akcji „Jem smacznie i zdrowo” WINIARY).

                        W szkole powołano dwóch koordynatorów działań prozdrowotnych:                                       p. Urszulę Karwas – dla Szkoły Podstawowej oraz p. Barbarę Motyka – dla Gimnazjum. Koordynatorzy odbywają raz w miesiącu spotkania z zespołem wspierającym celem omówienia działań, przekazania informacji pozyskanych w czasie warsztatów dla koordynatorów. Po spotkaniu przygotowywany jest protokół.

            Nauczyciele odbyli szkoleniową radę pedagogiczną (15.05.2012r.) w zakresie doskonalenia pracy szkoły promującej zdrowie prowadzoną przez panią dr Barbarę Wolny.

            Realizacja edukacji zdrowotnej.

            W klasie „0” od dwóch lat prowadzone są regularne pogadanki o znaczeniu owoców      i warzyw w diecie młodego człowieka. Uczniowie zobowiązani są do przynoszenia dostępnych w domu owoców i warzyw do szkoły. Owoce są przygotowywane, aby każdy uczeń mógł się poczęstować. Z warzyw przygotowywane są soki i sałatki.

            Podobnie dzieje się w klasie I i II. Ponadto  wychowawcy współpracują z panią pielęgniarką, która przeprowadza z dziećmi pogadanki na tematy związane z higieną osobistą  oraz zdrowym odżywianiem.

            W klasach trzecich podejmowane są również, różnorodne działania prozdrowotne. Między innymi kontynuowany jest program „Uczymy się żyć zdrowo i bezpiecznie” i raz                    w miesiącu uczniowie mają zajęcia z pielęgniarką szkolną, panią Barbarą Kubik.  Od września prowadzi ona ćwiczenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. W latach wcześniejszych zajęcia dotyczyły zdrowia fizycznego i psychicznego.

               

            Dla klas Szkoły Podstawowej od I-III, IV-VI oraz klasach gimnazjalnych I-III zaproponowano: 04-08.III Tydzień Zdrowych kanapek, 14- 18.X Tydzień marchewkowy.

              

            Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz kreatywnością tworząc smaczne, zdrowe i piękne potrawy.

            Wśród uczniów klas gimnazjalnych ogłoszono konkurs na logo szkoły. Członkowie Rady Pedagogicznej na drodze tajnego głosowania wybrali pracę zwycięską.

            Praca ucznia klasy pierwszej gimnazjum

             

            20 maja 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej skorzystali z badania stomatologicznego oraz instruktażu – jak dbać o higienę jamy ustnej przeprowadzonego prze lekarza dentystę z miejscowej przychodni. 

             

            Na czas badania nasza biblioteka stała się gabinetem lekarski, którego nam brakuje.

             

            W Dniu Wagarowicza uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział w warsztatach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy.

                   

             

            Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Tarnobrzegu. Nauczyciele mają możliwość uczestniczenia  w szkoleniach, konferencjach i warsztatach organizowanych przez sanepid. Efektem tej współpracy są między innymi programy: „Trzymaj formę” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”, które staramy się realizować.

            Rezultatem tej współpracy jest także program „Uczymy się żyć zdrowo i bezpiecznie”, który został opracowany przez             p. U. Karwas i realizowany od 12 lat w jej klasach od I – III.

             

            Bardzo nas cieszy kiedy ci najmłodsi w naszej szkole 3 i 4- letnie dzieci uczęszczające do Zespołu Wychowania Przedszkolnego włączają się w działania prozdrowotne.

                    

             

            W ramach ewaluacji dokonano kolejnej ankiety – „Mój styl życia i samopoczucie”. Ankieta została przeprowadzona wśród uczniów klasy trzeciej i piątej szkoły podstawowej oraz trzeciej gimnazjum.

            Różnice jakie pojawiają się wśród odpowiedzi uczniów 9,11 letnich a 14 letnich są adekwatne do obserwowanych różnic nawet na skalę ogólnopolską.

            Nasi gimnazjaliści w bardzo małym procencie sięgają po papierosy i alkohol, są bardziej krytyczni wobec swoich rówieśników, mają wysokie oczekiwania wobec swoich rodziców dlatego nie zawsze czują się dobrze w tych środowiskach.

            Odpowiedzi uczniów szkoły podstawowej nie wzbudzają niepokoju. Nadal należy dbać o właściwe nawyki żywieniowe, zachęcać  do aktywności pozaszkolnej (orkiestra, mażoretki, schola, sks,kółko szachowe, karate, LZS). Udział w takich zajęciach poprawia nie tylko zdrowie fizyczne ale również psychiczne- podnosi samoocenę.

            Należy zadbać o uświadomieni wśród uczniów gimnazjalnych zagrożeń dla zdrowia jakie wyrządza alkohol i nikotyna oraz niewłaściwa dieta.  Organizować zajęcia z pedagogiem, które uświadamiać będą wysoką wartość każdej osoby.

            Raport opracowany przez koordynatorów oraz członków Zespołu Promocji Zdrowia w Zespole Szkół w Chmielowie.

    • Kontakty

      • 15 846 15 68
      • ul. Kolejowa 6 39-442 Chmielów Poland
      • https://pl-pl.facebook.com/pages/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-w-Chmielowie/524699997600307
      • Szkoła Podstawowa im. Fabiana Dury w Chmielowie
  • Galeria zdjęć

      brak danych