• III Międzynarodowa Konferencja Naukowo – Metodyczna „Edukacja zdrowotna w szkole – wspieranie zdrowia uczniów najmłodszych”.

• Zespół Szkół w Chmielowie w dniu 13 marca 2014 roku uzyskał Rejonowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Od tego czasu szkoła prężnie kontynuuje wszystkie działania prozdrowotne i wdraża nowe, a nauczyciele poszerzają swoją wiedzę i umiejętności promując  zdrowy styl życia wśród uczniów i ich rodziców. W dniu 12 grudnia 2014r. P. Barbara Motyka, P. Barbara Pasek (koordynatorzy Szkoły Promującej Zdrowie w Gimnazjum i w Szkole Podstawowej) oraz P. Urszula Karwas (były koordynator Szkoły Promującej Zdrowie w Szkole Podstawowej w Chmielowie, obecnie emerytowana - nauczycielka) uczestniczyły w III Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Metodycznej „Edukacja zdrowotna w szkole – wspieranie zdrowia uczniów najmłodszych” zorganizowanej w Stalowej Woli. Konferencję rozpoczęli prof. dr hab. Edmund Juśko, Dyrektor Instytutu Pedagogiki, Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauki o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli oraz mgr Jacek Wojtas, Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie. Główne cele i założenia konferencji przedstawiła P. dr Barbara Wolny, pracownik naukowy WZPiNoS KUL w Stalowej Woli, Rejonowy Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Po wysłuchaniu bardzo ciekawych wykładów odbyło się uroczyste wręczenie Rejonowych Certyfikatów Szkoły Promującej Zdrowie oraz debaty w pięciu sekcjach tematycznych. Najbardziej emocjonującym punktem konferencji było dla nas przedstawienie uczestnikom sekcji IV (pod hasłem: „Edukacja żywieniowa, a odżywianie dzieci w wieku szkolnym”) naszej prezentacji: „Działania prozdrowotne w klasach najmłodszych w Zespole Szkół w Chmielowie  w ramach Szkoły Promującej Zdrowie”. Po krótkim wprowadzeniu przez P. Barbarę Motykę i P. Barbarę Pasek, P. Urszula Karwas zaprezentowała program autorski pt. „Uczymy się żyć zdrowo i bezpiecznie. Program prozdrowotnych działań w nauczaniu wczesnoszkolnym”. Program ten realizowany i ciągle ewaluowany jest od prawie trzynastu lat. W ostatnim roku koleżanka Urszula Karwas opracowała scenariusze zajęć do wszystkich tematów spotkań z pielęgniarką szkolną. Od strony medycznej swoją pomocą służyła P. Wiesława Barbara Kubik – pielęgniarka szkolna. Nasza prezentacja została bardzo dobrze odebrana przez słuchaczy, czego dowodem były słowa uznania w trakcie pokazu, jak również po zakończeniu debaty. Zdobytą wiedzę i umiejętności z konferencji nasze panie koordynatorki wykorzystają w tworzeniu interesujących zadań prozdrowotnych.

p.Barbara Pasek

p.Barbara Motyka